Opublikowano: 2019-04-30

Mieszkańcy południowego Gdańska zadbali o swoje otoczenie po raz czwarty!

Mieszkańcy południowego Gdańska zadbali o swoje otoczenie po raz czwarty!

Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe na trwałe wpisało się już w kalendarz proekologicznych działań w naszym mieście. Tegoroczna edycja akcji została urozmaicona o grę terenową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników. Wydarzenie było także okazją do wsparcia potrzebujących – na stoisku Fundacji DKMS można było dokonać rejestracji jako potencjalny dawca komórek macierzystych!

Dzięki pięknej, wręcz wakacyjnej pogodzie, mieszkańcy Gdańska wraz z partnerami akcji mogli spędzić miło czas podczas sprzątania i gry terenowej „Drugie życie”. Podczas zabawy należało dotrzeć do  punktów umieszczonych na mapie akcji i wykonać czekające tam eko zadania.

 – Wyznaczone trasy gry oraz sprzątania terenów zielonych zostały odpowiednio podzielone. Ale by zdobyć ekologiczny upominek w postaci kompostu produkowanego w naszym zakładzie oraz specjalnej ulotki z nasionami, należało wykonać 70 % zadań. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że prawie wszyscy uczestnicy ukończyli grę w 100%! To pokazuje, że dla mieszkańców przede wszystkim liczy się główna idea akcji i z chęcią poświęcają jej swój czas – mówi Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.

W akcji uczestniczyły osoby w różnym wieku, jednak prym wiodły rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Uczestnicy zbierali się w większe grupy i ruszali w teren. W każdej lokalizacji mieszkańcy otrzymywali od koordynatorów worki na śmieci, rękawice oraz mapy z zaznaczonym terenem gry, który był jednocześnie obszarem do posprzątania. W tym roku uczestnicy uzbierali ponad 2 tony odpadów, czyli mniej niż w latach poprzednich!

 – Świadomość ekologiczna rośne i jak widać ma realne przełożenie na dbanie nie tylko o własne gospodarstwo domowe, ale także szerzej – o najbliższą okolicę. Cieszy fakt, że odpadów jest po prostu mniej w naszym otoczeniu! Cały czas się edukujemy, chcemy więcej wiedzieć, chcemy poprawnie segregować odpady, bo wiemy jak duże ma to znaczenie – podsumowuje Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Wydarzenie odbywało się równolegle w dwóch lokalizacjach: na terenie dzielnicy Ujeścisko-Łostowice oraz Sołectwa Bąkowo, które po raz pierwszy brało udział w naszej akcji. 

 –  Dziękujemy organizatorowi za wspaniałą zabawę przy sprzątaniu naszego Bąkowa. Docierają do mnie same pozytywne informacje od uczestników co do zasadności takich działań oraz o świetniej organizacji przedsięwzięcia, zwłaszcza gry, która szczególnie przypadła do gustu naszym najmłodszym mieszkańcom – podsumowuje pani Marzena Plichta, sołtys Bąkowa.

Po świetnie wykonanych zadaniach uczestnicy wydarzenia skorzystali z zapewnionego cateringu oraz odpoczywali w strefie chilloutu. Na dzieci i młodzież czekały także liczne atrakcje w postaci warsztatów upcyklingowych, podczas których ze starych ubrań wykonywano piękne maskotki. Następnie można było się udać na warsztaty z ekobotami, które zapewnił Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, a do udziału w których zachęcały znani już dobrze Super Sorter i Biola. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku dorośli uczestnicy akcji mogli udać się na stanowisko Fundacji DKMS, które już po raz drugi obecne jest podczas wydarzeń organizowanych przez Spółkę dzięki pracy wolontariuszy – pracowników Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

W punktach informacyjnych Zakładu Utylizacyjnego byli pracownicy firmy, z którymi była szansa porozmawiać o bieżącej działalności ZU, usługach świadczonych na rzecz mieszkańców oraz zadać nurtujące pytania na temat odpowiedniej segregacji odpadów.

Serdecznie podziękowania dla pracowników Szkoły Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku, członków Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice oraz przedstawicieli Sołectwa Bąkowo za gościnę i wsparcie  naszej ekologicznej akcji!

Zapraszamy do objerzenia filmu z wydarzenia oraz galerii zdjęć.

——————————————————————————————————————–

„Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południe” jest elementem programu społecznego ZU pn. „Aktywne Sąsiedztwo”. Wydarzenie odbyło się już po raz czwarty pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz przy współpracy z Urzędem Miejskim, Radą Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice oraz jednostkami miejskimi odpowiedzialnymi za gospodarkę odpadami i tereny publiczne, tj. Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, Gdańskimi Usługami Komunalnymi, Urzędem Gminy Kolbudy,  i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kolbudach oraz Sołectwem Bąkowo.Do przedsięwzięcia włączyła się również Szkoła Podstawowa nr 86 w Gdańsku oraz Straż Miejska.