Opublikowano: 2019-01-31

Granty Zakładu Utylizacyjnego dla szkół przyznane!

Granty Zakładu Utylizacyjnego dla szkół przyznane!

Projekty do konkursu „Przyjazna szkoła” realizowanego w ramach II edycji programu społecznego „Aktywne Sąsiedztwo” nadesłały trzy szkoły: SP nr 86 im. prof. Jerzego Sampa, SP nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz SP nr 84 im. Jana Brzechwy. Po zatwierdzeniu przez jury zgodności proponowanych przez placówki działań z celami programu grantowego ZU, projekty trafiły na platformę grywalizacyjną, a tutaj już wszystko zależało od aktywności użytkowników. – Sama gra polegała na odbyciu wirtualnej podróży po „planecie odzysku”, czyli po otoczeniu i poszczególnych elementach instalacji ZU (np. sortowni, kompostowni) i wykonaniu 10 zadań. Podczas „wycieczki” uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ochrony środowiska, segregacji odpadów, recyklingu zdobywając punkty dla projektu, który spodobał im się najbardziej – precyzuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego.

Pierwsza, opublikowana w tym roku, edycja gry była dedykowana przede wszystkim nauczycielom oraz uczniom szkół mieszczących się w najbliższym otoczeniu ZU. Rywalizacja trwała od 1 listopada do 31 grudnia 2018 r., a jej wyniki przedstawiają się następująco:1 miejsce – 7629 punktów Szkoła Podstawowa nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku projekt: „Obserwujemy pogodę – zakładamy szkolny ogródek meteorologiczny”. Głównym celem projektu są edukacja oraz budzenie świadomości ekologicznej, a także rozwijanie wrażliwości i chęci działania na rzecz kształtowania i ochrony środowiska. 2 miejsce – 7050 punktów Szkoła Podstawowa nr 84 im. Jana Brzechwy w GdańskuProjekt „Bądź EKO, bądź FIT”. Projekt skupia się podnoszeniu świadomości ekologicznej i zdrowotnej u dzieci i rodziców poprzez pokazanie wpływu codziennych czynności na stan środowiska naturalnego i ich własnego zdrowia. 3 miejsce – 1255 punktów Szkoła Podstawowa nr 86 im. Prof. Jerzego Sampa w GdańskuProjekt „Zielona klasa”. Projekt skupia się na wykształcaniu w uczniach umiejętności prowadzenia obserwacji i ich zapisywaniu, wyznaczaniu kierunków geograficznych w terenie czy prowadzeniu doświadczeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska i kształtowaniu postaw prozdrowotnych poprzez kontakt z naturą.

Zgodnie z regulaminem konkursu, szkoła, która uzyskała najwięcej punktów w grze, zdobyła również największy grant na realizację zgłoszonego projektu – aż 50 tys. złotych! Dofinansowanie szkół, które zajęły drugie i trzecie miejsce wyniosło po 5 tys. zł na każdy z przedstawionych projektów. – Bardzo się cieszę się, że nasz projekt został tak wysoko oceniony przez użytkowników platformy. Działania Zakładu w zakresie edukacji ekologicznej są mi doskonale znane, a teraz, oprócz ich ogromnej wartości merytorycznej, mają także nowoczesną formułę, która – jak widać – świetnie się sprawdza – podkreśla Barbara Gwizdała, dyrektor SP nr 85, zwycięzcy konkursu – Przyznany grant pozwoli nam w pełni zrealizować założone działania i już niedługo moi uczniowi będą się cieszyć z ogródka meteorologicznego.  W zabawie mogli wziąć udział nie tylko rodzice i uczniowie placówek szkolnych, ale wszyscy, którzy chcieli poprzeć jeden z projektów ekologicznych.– Gratuluję wspaniałych pomysłów na ekologiczne projekty edukacyjne. Mam nadzieję, że otrzymane środki przełożą się na ich sprawną realizację. Dziękuję również szkołom za dotychczasową, owocną współpracę i mam nadzieję, że w kolejnej edycji tego projektu szkoły będą równie kreatywne i waleczne jak w tej – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Granty dla szkół to integralna część II edycji programu społecznego ZU „Aktywne Sąsiedztwo” kierowanego do najbliższego sąsiedztwa przedsiębiorstwa. Jego celem jest aktywizowanie i integrowanie mieszkańców Gdańska, edukacja ekologiczna oraz kreowanie wyższej jakości życia we wspólnych przestrzeniach miejskich.

Gratulacje dla wszystkich szkół oraz graczy! Do zobaczenia w kolejnej edycji!