Edukacja ekologiczna

Akcje edukacyjne

Zakład Utylizacyjny sukcesywnie inicjuje kolejne akcje, które mają edukować mieszkańców w zakresie prawidłowego segregowania odpadów oraz uwrażliwiać na problemy związane z gospodarką odpadami i ochroną środowiska. Działania przyjmują różne formy: od filmów, poprzez zajęcia w szkołach do “tramwaju edukacyjnego”. Oto wybrane z nich:

Gdańska Kultura Segregacji

Inicjatywa Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, zorganizowana wspólnie z Organizacją Odzysku Rekopol. S.A., ma na celu podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie tego, jak lepiej segregować odpady. Gdańszczanie otrzymają szereg praktycznych, ale też łatwych do wykonania porad.

Gdańszczanie segregują odpady na suche i mokre, od niedawna obowiązkowo również wydzielają szkło. Tworzywo sztuczne i makulatura również szybko staną się obligatoryjne. Istotne jest motywowanie mieszkańców do segregacji, edukowanie na rzecz jakości segregowania, co przyczyni się do zwiększenia odzysku surowców wtórnych, a tym samym pozwoli na najbardziej efektywne wykorzystanie instalacji Zakładu Utylizacyjnego.

W ramach kampanii mieszkańcy poznają sposoby na nieznaczne modyfikacje codziennych przyzwyczajeń związanych z segregowaniem odpadów. Od 25 listopada w gdańskich kinach, komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych pojawiają się spoty prezentujące porady, do których stosowania zachęca Zakład Utylizacyjny.

 

Spot edukacyjny z gwiazdą piłki ręcznej

Główny bohaterem krótkiego filmu jest wielokrotny reprezentant Polski Marcin Lijewski. – To kolejna nasza inicjatywa by zwrócić uwagę gdańszczan na tematykę segregacji odpadów. Cały czas staramy się edukować. Tym razem postawiliśmy na lekką formę przekazu – mówi Wojciech Głuszczak, prezes ZU.

Dlaczego główne przesłanie spotu nawiązuje do sportu? Bo segregacja odpadów jest jak gra zespołowa. – Im więcej osób angażuje się w selektywną zbiórkę, a więc pamięta o segregacji na papier, szkło i plastik, tym efekt jest lepszy, więcej odpadów trafia do ponownego przetworzenia. W sporcie chodzi o miejsce na podium, a nam o to, by jak najmniej odpadów trafiło na składowisko i to jest nasza wspólna wygrana.

Główną rolę w spocie zagrał Marcin Lijewski, jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych, wielokrotny reprezentant Polski i kapitan kadry narodowej, który reprezentował Wybrzeże Gdańsk (obecnie pracuje jako trener). Wraz z nim wystąpili też trzej inni szczypiorniści Wybrzeża: Hubert Kornecki, Michał Orzechowski i Patryk Plaszczak.

Drzewko za elektroodpady

W ramach wielu akcji plenerowych, prowadzonych przez Zakład na terenie Gdańska (np. przy okazji imprez miejskich), zachęcamy jej uczestników do bezpiecznego pozbywania się elektroodpadów. Każdy, kto dostarcza w trakcie takiego wydarzenia do naszego punktu takie odpady jak: zepsute i zużyte telefony, drukarki, komputery itp., otrzymuje drzewko lub krzew z naszej “zakładowej” szkółki.

Zachęcamy również do korzystania z objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych. Elektroodpady przyjmujemy również bezpłatnie w naszym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

31
Zakład prowadzi własny ogród, w którym hoduje drzewa i krzewu na potrzeby własnych nasadzeń, a także akcji skierowanych do Mieszkańców. Przekazywane są również rośliny do nasadzeń na terenach publicznych – głównie w sąsiedztwie Zakładu.

Akcja “Zgnieć butelkę – bądź eko!”

Zgniatarka to proste w obsłudze urządzenie, do zawieszenia na ścianie, które jednym ruchem ręki pozwala zmniejszyć objętość plastikowych butelek po napojach. Zainstalowane w ogólnie dostępnych miejscach znacząco przyczyniają się do wydajnego gospodarowania odpadami nadającymi się do ponownego przetworzenia.

Akcja edukacyjna „Zgnieć butelkę, bądź eko”,skierowana do gdańskich szkół podstawowych miała przede wszystkim zwrócić uwagę najmłodszych na problem segregacji odpadów i uwrażliwić ich na odpowiednie przygotowanie surowca przed wyrzuceniem do pojemników na segregację. Do przedsięwzięcia zgłosiło się 30 placówek. Każda z nich otrzymała urządzenie wraz z tabliczką informacyjną i instrukcją obsługi.

Inicjatywa objęła dotychczas szkoły podstawowe w gminie Gdańsk i gdańskie instytucje publiczne, m.in. WIOŚ, RDOŚ, NOT  inne. Planowane jest jej rozszerzenie o placówki oświatowe z wszystkich poziomów kształcenia – także na terenie sąsiadującej z Zakładem Gminy Kolbudy.

Akcja zrealizowana przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku w ramach programu „Kultura Segregacji”, organizowanego przez firmę Rekopol.
5
Ekoklasa

To kolejna aktywność, w której czynny udział bierze nasz Zakład. Świadomi roli jaką odgrywa edukacja dla najmłodszych, wspieramy program Straży Miejskiej w Gdańsku pn. Ekoklasa. Najmłodsi podczas zajęć organizowanych na terenie siedziby Straży uczą się jak właściwie postępować z odpadami, jak chronić środowisko przed nadmierną ich liczbą, jakie są zasady segregacji w gminie Gdańsk, co to jest recykling i wiele innych. Bardzo swobodna formuła zajęć sprawia, że najmłodsi stają się bardzo aktywnymi ich uczestnikami, jest i wesoło i pracowicie, a najmłodsi wychodzą z zajęć jako ambasadorzy “Czystego Miasta Gdańsk” z głową pełną wiedzy.

IMG_7718
Tramwaj edukacyjny

Od kilku lat po Gdańsku jeździ specjalnie oklejony tramwaj komunikacji miejskiej, który przekazuje mieszkańcom całą swoją “powierzchnią” rożnego rodzaju treści dot. segregacji odpadów.